Trabzon Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü
Trabzon Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Depresyon

Güncelleme Tarihi: 28/07/2018


DEPRESYON

İnsan çeşitli durumlarda duygusal tepkiler verebilen bir canlıdır. Kişinin kendisini nasıl hissettiği sorusunun yanıtı duygudurum olarak isimlendirilir. Duygudurumla ilgili en önemli hastalıklardan birisi depresyondur.

Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Depresyon nedenleri çok çeşitli olabilir. Bunlar genetik, biyolojik. Psikososyal ve çevresel faktörler olarak sıralanabilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon; psikiyatrik tıbbi bir hastalıktır. Depresyonda kişide birçok belirti bulunabilir.

-Durgunluk

-Tedirginlik

-Konuşmak İstememe

-Kayıtsızlık

-Derin Üzüntü Hali

-Bunaltı

-Sinirlilik

-Ani Tepkiler Verme

-Hiçbir şeyden Zevk Almama

-İsteksizlik

-Cinsel istekte azalma

-Unutkanlık

-Ölüm Düşünceleri

-Uyku Bozukluğu

-Vücut Ağrıları

-İştahsızlık ya da Aşırı İştah bu belirtiler arasında sayılabilir.

Kişide bunlardan biri ya da birkaçı bir arada bulunabilir. Bu belirtiler depresyonda bulunabileceği gibi başka hastalıklarda da bulunabilmektedir. Bu sebeple mutlaka bir hekime başvurmalısınız ve hekim önerisi olmadan ilaç kullanmamalısınız.

Depresyon Türleri Nelerdir?

Depresyonun majör depresyon, doğum sonrası hormonlardaki ani değişime bağı olarak gelişebilen doğum sonrası depresyon, mevsimsel geçişlerdeki değişimlere bağlı olarak ortaya çıkabilen mevsimsel depresyon, psikotik belirtilerinde eşlik ettiği psikotik özellikli depresyon gibi pek çok türleri mevcuttur.

Depresyon Tanısı Nasıl Konulur?

Psikiyatri hekimi tarafından yapılan ruhsal durum muayenesi, tetkik ve testler uygulanarak depresyon tanısı koyabilmektedir.

Toplumda Görülme Sıklığı Nedir?

Çok sık görülen bir hastalıktır. Toplumda görülme sıklığı %25’e kadar çıkabilmektedir. Dünyada iş gücü kaybına(yeti yitimine) yol açan önemli bir hastalıktır

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide amaç hastalığın belirtilerini tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Tedavide ilaç tedavileri, terapiler önerilmektedir. Size en uygun tedavi seçeneğini hekiminizle birlikte belirleyin ve kendi başınıza ilaç kullanmayınız.

Depresyon tedavi edilmezse ne olu

Depresyon kişinin hayatını her yönüyle olumsuz yönde etkilemektedir. Hayattan zevk alamama, iş/okul başarısında düşüklük, uykusuzluk/aşırı uyku, toplumdan ve aile ortamından uzaklaşma vb. En önemlisi Depresyonda intihar düşünceleri görülebilir ve tedavi edilmezse üzücü sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Depresyon Hastaları İçin Öneriler!

Depresyon belirtileri gösteriyorsanız şikâyetlerinizi önemseyin. Depresyon tedavi ile kaybolur. Bu yüzden tedavi için hekime başvurmak önemlidir.

Kendinizi önemseyin, sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin, düzenli fiziksel aktivite yapın, düzenli ve sağlıklı beslenin, düzenli uyku uyumaya dikkat edin.

Unutmayın! Yaptığınız etkinliklerden keyif almasanız bile bunlara devam etmelisiniz. Depresyon yaşamdan keyif almamızı engeller ve sosyal faaliyetlerden uzak kalmanıza neden olur. Siz keyif almasanız bile sosyal faaliyetlere devam ettikçe depresyonun oluşturduğu kısır döngüyü kıracaksınız.
   
Uzm. Dr. ALİ ERDOĞAN