Trabzon Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü
Trabzon Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

HASTANEMİZDE 2018 YILI

Güncelleme Tarihi: 04/02/2019

    
Hastalarımızın medikal sorunları dışında mevcut hastalıklarını da belirgin etkileyen sosyal, ekonomik, ailesel ve adli sorunlarına yönelik de çalışmalarımız mevcuttur.
Günlük; Günaydın toplantıları, çay saatleri  (günde 2 kez), uğraşı odası aktiviteleri, günlük gazete okuma , serbest etkinlik faaliyetleri yanında öz bakım, banyo yaptırma haftalık olarak da her Çarşamba günü saat 14:00’te “Tatlı Çarşamba” etkinliğimiz olmaktadır. Çarşamba günü hastane personelimiz ile hastalarımız o günkü etkinlik için yapılan (kısır, yaş pasta, eğlence) aktiviteyi iş bölümü ve dayanışma içinde yapmaktadır. Yıllık olarak da hastalarımıza  2 kez (yazlık, kışlık) elbise dağıtımı yapmaktayız.
   Bu zor ancak bir o kadar da anlamlı sağlık hizmetini sürdürmekte, karşılaştığımız zorluklarda Trabzon İl Sağlık Müdürlüğümüzün, Çaykara Kaymakamlığı’nın Çaykara Belediye Başkanlığı’nın bizlere çok büyük destek olması hem bizlerin işlerini kolaylaştırıyor, hem heyecanımızı motivasyonumuzu arttırıyor hem de bir o kadar sorumluluğumuzun çok fazla olduğunu hatırlıyoruz.
Hastanemize gelen hastalar; genellikle yatış için ayaktan, ambulans ile, adli makamların sevki ile gelmektedir. Yatan hasta ağırlıklı bir hastaneyiz. 2018 yılı istatistiklerine bakacak olursak, toplam 3110 hasta (Psikiyatri Polikliniği 1737, Acil Servis 1373) hastanemize başvurmuştur. Bunun yanında 971 hastamız da yatarak hastanemiz de tedavi olmuştur.
Türkiye de 10 adet Psikiyatri Hastanesi mevcuttur. Bunlardan biriside Çaykara ilçemiz sınırları içinde 2004 yılından beri hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’dir.”
 Hastanemiz; Psikiyatri Uzmanları (2 kişi), Pratisyen Hekimler (4 kişi), Psikologlar (2 kişi), Sosyal Çalışmacı, Hemşireler, Sağlık Memurları ve destek personellerinden (sürekli işçi) oluşan 102 personel ile bölgemizdeki psikiyatri rahatsızlığı olan hastalara hizmet vermektedir. Hastanemiz 70 yataklı olup; 1 bayan, 2 erkek servisi mevcuttur. Hastane olarak geniş bir bölgeye hizmet vermekteyiz. Bunların başında Trabzon, Rize, Giresun, Artvin, Bayburt, Kars, Iğdır, Ardahan, Erzurum illeri gelmektedir.
   Hastanemizde ruh sağlığı sorunları olan hastalara; tıbbi tedavi, kişisel terapi, işlevsellik kazandırmaya yönelik uğraşılar, spor ve eğlence aktiviteleri ile tam bir şifa bulmaları için tüm gücümüz ile çalışmaktayız.
Ruh sağlığı yönünden ağır, ileri evre hastaların (şizofreni, bipolar bozukluk) yanında Obsesif Kompulsif Bozukluk, Anksiyete Bozukluğu, Depresyon gibi hafif hasta grupları da hasta profilimizi oluşturmaktadır.
Bedenen ve Ruhen Nice Sağlıklı Günlere…

Başhekim Vekili
Op. Dr. Şaban UYSAL


00240433-0fc3-485e-bed4-ce30e52dfc9a.jpg4273c545-d331-43b5-bae4-1181bcc6d31b.jpgBasında Haber İçin Tıklayınız: Çaykara Gündem
Basında Haber için Tıklayınız: Çaykara Gazetesi